آرشیو خبر کد خبر: 957     

کیست مچ دست چیست؟ /عکس

درمان های خانگی مثل ضربه زدن برای ترکاندن کیست و یا گذاشتن سکه روی آن و بستن با فشار، توصیه نمی گردد و ممکن است با عوارض همراه باشد.
تاریخ انتشار :۱۳۹۲ سه شنبه ۴ تير ساعت 18:52

بازتاب زندگی: گانگلیون (Ganglion)‏ برجستگی‌ای کیستی است که گاهی بر روی مفاصل و تاندون‌ها ایجاد می‌شود. گانگلیون نام دیگر کیست سینوویال است. کیست سینوویال نام توده ای است که به طور شایع در پشت مچ دست ایجاد می شود.   در مچ دست به طور طبیعی کیستی وجود ندارد.

گانگلیون (Ganglion)‏ برجستگی‌ای کیستی است که گاهی بر روی مفاصل و تاندون‌ها ایجاد می‌شود. گانگلیون نام دیگر کیست سینوویال است. کیست سینوویال نام توده ای است که به طور شایع در پشت مچ دست ایجاد می شود.
 


در مچ دست به طور طبیعی کیستی وجود ندارد.

گانگلیون یا کیست سینوویال مچ دست شایع ترین توده خوش خیم دست است.

کیست سینوویال بافت شبیه یک کیسه است که در درون آن مایع غلیظی وجود دارد. این مایع همان مایع مفصلی است که مدتی در درون کیست مانده و غلیظ شده است. جدار کیست هم بافتی شبیه کپسول مفصلی مچ دست است.

در واقع گانگلیون یا کیست سینوویال یک نوع فتق یا بیرون زدگی کپسول مفصلی مچ دست است. پس کپسول مفصلی در پشت مچ دست برآمده و برجسته شده و در درون آن مایع مفصلی جمع و سپس غلیظ می شود.

علت بروز این توده به روشنی مشخص نشده است با این حال ممکن است ضربات مکرر واره به مچ یا حرکات مکرر و یکنواخت مچ دست موجب این بیماری شود. به این توده غلیظک هم می گویند.

گانگلیون ممکن است در سطح کفی مچ دست و یا در انگشتان دست هم ایجاد شود.

تشخیص کیست ها با معاینه بالینی توسط پزشک می باشد و به ندرت ممکن است برای تشخیص کیست های نهفته از ام‌آرآی استفاده شود

علائم گانگلیون

شایع ترین علامت این کیست که موجب مراجعه بیمار به پزشک می شود، وجود یک توده برجسته در پشت مچ دست است.

این توده سطحی نرم و گرد و یکنواخت دارد. گاهی اوقات توده نرم بوده، ولی در اکثر موارد سفت است.

توده ممکن است دردناک باشد و در مواردی درد بیمار تظاهر بیشتری از برجسته بودن آن دارد.

از دیگر علائم گانگلیون فشار آن به اعصاب مچ دست است. این فشار می تواند موجب فلج عصب و بروز علائمی مانند بی حسی یا گزگز کند.

از دیگر علائم گانگلیون احساس ضعف و ناراحتی در دست است.

کیست با فشار دادن پروخالی نمی گردد و معمولا متحرک نیست.

اکثرا درد کمی ایجاد می کند، ولی کیست هایی که نزدیک عروق و یا اعصاب سطحی باشند می توانند دردهای زیادی که ممکن است انتشاری باشد، ایجاد کنند.

تشخیص کیست ها با معاینه بالینی توسط پزشک می باشد و به ندرت ممکن است برای تشخیص کیست های نهفته از ام‌آرآی استفاده شود.
کیست مچ دست

محل گانگلیون

شایع ترین محل گانگلیون پشت مچ دست است. دومین محل شایع داخل مچ دست نزدیک شریان رادیال است و سومین محل شایع گانگلیون در قدام و قاعده انگشتان دست می باشد.

گانگلیون های پشت دست معمولا ثاب ، نرم و گرد می باشند.

کیست سینوویال در مچ پا و زانو نیز دیده می‌شود. در بند انتهایی انگشتان نیز شایع است.

روند گانگلیون


 کیست های گانگلیونی ممکن است به مرور زمان بزرگ تر یا کوچکتر شده و یا حتی محو شود. پس اندازه آن متغیر است.
معمولا در هنگامی که بیمار فعالیت های زیادی را با مچ دست انجام می دهد، کیست بزرگ تر می شود.

کیست ممکن است مدتی محو شده و پس از مدتی دوباره عود کند.

در بسیاری اوقات بیماری حتی بدون درمان پس از چند سال محو می شود.
درمان های خانگی کیست مچ دست مثل ضربه زدن برای ترکاندن کیست و یا گذاشتن سکه روی آن و بستن با فشار، توصیه نمی گردد و ممکن است با عوارض همراه باشد

درمان گانگلیون

گانگلیون توده خوش خیم و بی ضرری است و در بسیاری اوقات خودبخود خوب می شود. پس معمولا نیازی به درمان ندارد و پزشک به بیمار اطمینان می دهد که توده مشکلی برای وی ایجاد نخواهد کرد.

در صورتی که گانگلیون دردناک باشد، استفاده از بریس های (آتل) مچ دست می تواند به رفع درد کمک کند.

درمان های خانگی مثل ضربه زدن برای ترکاندن کیست و یا گذاشتن سکه روی آن و بستن با فشار، توصیه نمی گردد و ممکن است با عوارض همراه باشد.

 درمان های دیگری مانند خارج کردن مایع کیست با سوزن (آسپیراسیون) و تزریق کورتیکوستروئید در درون کیست هم توسط پزشک انجام می شود.
کیست مچ دست

احتمال عود کیست سینوویال بعد از درمان وجود دارد، ولی کمترین احتمال عود در بین درمان های مختلف متعلق به عمل جراحی است.

این جراحی در صورتی که با بیهوشی عمومی انجام شود احتمال عود کمتری در مقایسه با جراحی با بیحسی موضعی دارد.

عمل جراحی این کیست به صورت خارج کردن آن است.

خروج کیست از مچ دست مشکلی در عملکرد و کارآیی مچ دست ایجاد نکرده و قدرت مچ دست را کاهش نمی دهد.

روش دیگر برداشتن کیست با روش آرتروسکوپی است که زخم محل جراحی در این روش کوچک تر از روش های جراحی سنتی است.

در جراحی و آرتروسکوپی، کل کیسه بافتی که توده را درست کرده است، همراه با مایع درون آن، یک جا از بدن خارج می شود.

عوارض گانگلیون


گانگلیونی که از عمق یا کف دست منشاء می گیرد، ممکن است به صورت مکانیکی با اعصاب اولنار و مدیان یا شاخه های آنها در کف دست تداخل کند.


این تداخل منجر به اختلالات حرکتی و حسی در محل توزیع شاخه های درگیر می شود.

منبع : ایران ویچ
فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هاکیست ,مچ دست

اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 کیست مچ دست چیست؟ /عکس ۱۳۹۲ سه شنبه ۴ تير


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  

جالب ترین سفرهای جاده ای /عکسآیا شایعات مربوط به نوشابه حقیقت دارد؟تولید انرژی از قهوهنقاشی هایی که از عکس هم عکس تر هستند!تزیین غذا به سبک ژاپنی! /عکسلیست شهریه میلیونی یک دبستانحرکتی زیبا از لیلا بلوکات و علی کریمی /عکسقلمکاری اصفهان /عکسمینا خسروانی در فیلم فرانسوی "رز سرخ" /عکسحذف صفر از پول ملی پس از تک رقمی شدن تورمخطرناک‌ترین نژادهای سگ در دنیا /عکس چهره ها در شبکه‌های اجتماعیواقعیت هایی درباره قله اورستموتورسواری مجریان محبوب صدا و سیما /عکسبرترین عکس‌های طبیعت در آکادمی علوم کالیفرنیا اعلام بیمه های اجباری و اختیاری برای دانشجویانبازیگری و خوانندگی!وجود الکل در بدن چقدر ضروری است؟دنیای زیبای قارچ ها /عکستولد مسن ترین زن جهان /عکس خاله شادونه مقصر نیست!آسیب هایی که زیبایی دستتان را از بین می برندرعد و برقی زیبا و حیرت انگیز /عکسچرا داعش لباس نارنجی به تن قربانیانش می کند؟ دیدار والیبال ایران و ایتالیا /تصاویر نهم شهریور در آینه تاریخ معاصر ایرانهنر سازگار شدن با تغییرات دوری کردن بازیکنان مسلمان بایرن میونیخ از مشروبات الکلی /عکسچرا باید روزی را بطور ویژه به دختران اختصاص بدهیم؟ اصطلاح ˝حرف مفت نزن˝! معرفی پرطرفدارترین دانشگاه‌های آلمان طرز تهیه ایستک تمشکراهنمای رانندگی، آن طرف آب ها بزرگترین آی پد اپل معرفی شدکشف قدیمی‌ترین اسباب‌بازی در ترکیه /عکس
فوت و فن هایی برای جوانی˝ولایت فرات˝ ایالت داعشی هاراهنمای رانندگی، آن طرف آب ها معرفی پرطرفدارترین دانشگاه‌های آلمان اصطلاح ˝حرف مفت نزن˝! زمان مسمومیت چه خوراکی هایی مصرف کنیم؟ازدواج با مردان قد کوتاه دوام بیشتری دارد ! دهم شهریور در آینه تاریخ معاصر ایران پیش‌بینی خشکسالی ۳۰ ساله دوری کردن بازیکنان مسلمان بایرن میونیخ از مشروبات الکلی /عکسقلمکاری اصفهان /عکسداغ شدن سیستم تا چه دمایی طبیعی است؟پر ریسک ترین عمل های دنیاخطرناک‌ترین نژادهای سگ در دنیا /عکس طرز تهیه ایستک تمشکهنر سازگار شدن با تغییرات دیدار والیبال ایران و ایتالیا /تصاویر کشف قدیمی‌ترین اسباب‌بازی در ترکیه /عکس خاله شادونه مقصر نیست!حرکتی زیبا از لیلا بلوکات و علی کریمی /عکسلیست شهریه میلیونی یک دبستانتولد مسن ترین زن جهان /عکس چرا داعش لباس نارنجی به تن قربانیانش می کند؟ وجود الکل در بدن چقدر ضروری است؟نقاشی هایی که از عکس هم عکس تر هستند!چهره ها در شبکه‌های اجتماعیآیا شایعات مربوط به نوشابه حقیقت دارد؟موتورسواری مجریان محبوب صدا و سیما /عکسمینا خسروانی در فیلم فرانسوی "رز سرخ" /عکسبازیگری و خوانندگی! اعلام بیمه های اجباری و اختیاری برای دانشجویانواقعیت هایی درباره قله اورسترعد و برقی زیبا و حیرت انگیز /عکسجالب ترین سفرهای جاده ای /عکستزیین غذا به سبک ژاپنی! /عکس